Empireum

Czym jest Zespół Ostrej Niewydolności Oddechowej (ARDS)?

Zespół Ostrej Niewydolności Oddechowej (ARDS) występuje, gdy płyn gromadzi się w pęcherzykach powietrznych w płucach. Płyn powstrzymuje płuca przed wypełnieniem się wystarczającą ilością powietrza, co z kolei oznacza, że mniej tlenu dociera do krwioobiegu. To pozbawia organy prawidłowego poziomu tlenu, którego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.

ARDS zwykle występuje u osób, które są już krytycznie chore lub uległy poważnemu urazowi. Ciężka duszność, główny objaw ARDS, zwykle rozwija się w ciągu kilku godzin do kilku dni po wystąpieniu urazu lub infekcji.

Chociaż nie ma bezpośredniego leczenia ARDS, leczenie może w dużym stopniu koncentrować się na dobrostanie pacjentów i opiece podtrzymującej.

Ergonomia

System pozycjonerów pronacyjnych ARDS ergonomicznie i anatomicznie zaprojektowany, aby wypozycjonować pacjenta w pozycji leżącej i mobilizować funkcje respiracyjne. Pozycja podatna jest wykorzystywana do poprawy natlenienia ze względu na wspomagające leczenie płuc, a w ostatnich latach nabiera coraz większego znaczenia na Oddziałach Intensywnej Terapii.

American Thoracic Society szacuje, że każdego roku u ARDS zdiagnozowanych zostanie około 150 000-200 000 Amerykanów. Na całym świecie liczba ta wynosi około 2,2 miliona. Śmiertelność z powodu ARDS w ostatnich latach spadła z 70% do mniej niż 40%, jednak nadal wiąże się z wysokim ryzykiem, a 30–35% pacjentów umiera z powodu ARDS lub powikłań.

Pacjenci, u których występuje ARDS, są często przykuci do łóżka lub podani sedacji przez dłuższy czas; dlatego właściwości zmniejszające ucisk powierzchniowy w systemie ARDS zmniejszają ryzyko wystąpienia u pacjenta odleżyn i zmniejszają ryzyko uszkodzeń tkanki.

Pozycjonowanie pacjenta jest uważane za standard opieki medycznej i wiąże się z istotnymi obowiązkami. Pozycjonowanie wiąże się ze stabilizacją pacjenta, aby zapobiec przypadkowemu ruchowi, a jednocześnie chronić pacjenta przed obrażeniami. Pacjenci narażeni na wysokie ryzyko odleżyn powinni stosować produkty do pielęgnacji ucisku o wyższej specyfikacji niż standardowe. Odleżyny można znacznie zmniejszyć dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń pozycjonujących i wprowadzeniu odpowiednich koncepcji opieki pozycjonującej.

Korzyści systemu pozycjonerów pronacyjnych ARDS

Oprócz korzyści dla pacjenta istnieje kilka dodatkowych korzyści dla placówek medycznych i lekarzy. System ARDS należy do gamy pozycjonerów Elite Foam; ma podobne cechy i materiały w procesie produkcyjnym. Przyjazny dla użytkownika układ i lekkie materiały sprawiają, że system jest łatwy w użyciu. Połączenie dwóch rodzajów pianki Visco ułatwia efektywną dystrybucję ciśnienia – jednocześnie promując optymalne ustawienie pacjenta i wygodę.

Produkt jest przeznaczony nie tylko na OIOM, ale może być również używany na sali operacyjnej. Kolejnym interesującym elementem systemu jest to, że każda sekcja systemu pozycjonowania ARDS jest sprzedawana osobno jako indywidualne pozycjonery, dzięki czemu cały system jest niezwykle wszechstronny i przydatny do różnych wymagań pozycjonowania. ” – James Toland, kierownik działu badań i rozwoju, Trulife.

Wszystkie elementy w systemie ARDS nadają się do ponownego wykorzystania, z wyjątkiem pozycjonera głowy ARDS ELP141. Pozycjoner głowy przeznaczony tylko do jednorazowego użytku – eliminując wszelkie obawy o zakażenia krzyżowe.

System ARDS zmniejsza ucisk powierzchniowy

Ciśnienie, czyli siła wywierana na dany obszar, jest często mierzona w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Kiedy siła lub ciśnienie większe niż normalne ciśnienie kapilarne jest wywierane na ciało z czasem, może to ograniczyć przepływ krwi do tego obszaru i spowodować poważne uszkodzenie tkanek. Dlatego ważne jest, aby zmniejszyć ten nacisk, szczególnie w bardziej wrażliwych częściach ciała. Opracowanie systemu ARDS pomogło zmniejszyć nacisk poprzez zwiększenie obszaru kontaktu między częścią ciała a powierzchnią podparcia.